BÓL JEST BARDZIEJ SKORELOWANY Z EMOCJAMI , NIŻ Z MIĘŚNIAMI , STAWEM CZY KRĄŻKIEM STAWOWYM
WSTĘP
Przebadano 737 osoby z objawami zaburzeń skroniowo-żuchwowych (RDC/TMD oś I - objawy strukturalne, oraz oś II - poziom bólu, stopień depresji czy somatyzacji, czyli doświadczania i wyrażania dyskomfortu psychologicznego w formie objawów somatycznych/cielesnych) oraz podzielono je na dwie grupy - bólową i niebólową. Do badania wykorzystano protokół RDC/TMD oraz Symptoms Checklist-90-Revised (SCL-90R).
CEL
Celem pracy była ocena zależności pomiędzy objawami strukturalnymi - mięśniami, stawem skroniowo-żuchwowym czy krążkiem stawowym (oś I), a poziomem bólu, stopniem depresji i somatyzacji objawów.
WYNIKI
BRAK KORELACJI pomiędzy objawami strukturalnymi, a bólem, depresją czy somatyzacją,
bólowa grupa TMD prezentowała
ISTOTNIE
WYŻSZE
wyniki dotyczące depresji i somatyzacji, niż grupa bezbólowa,
podgrupa z największym poziomem bólu prezentowała NAJWYŻSZE WYNIKI nasilenia depresji i somatyzacji.
WNIOSKI
BRAK KORELACJI pomiędzy objawami strukturalnymi, a bólem, depresją czy somatyzacją,
poziom bólu JEST NIEZALEŻNY od mięśni, pozycji stawu itp, natomiast jest ŚCIŚLE SKORELOWANY z wynikami osi II, czyli stopniem depresji i somatyzacji.
INFORMACJA DLA PACJENTÓW
To że odczuwasz więcej bólu niż zwykle, jest przede wszystkim spowodowane twoim słabszym stanem psychicznym, emocjonalnym. Stres w domu czy pracy przekłada się na objawy bólowe w obrębie twarzy. Jest też dobra wiadomość
- ból zmniejszy się wraz z poprawą ogólnego samopoczucia. Zatem oprócz fizjoterapii, która działa lokalnie rozluźniając mięśnie, działając przeciwbólowo, wyciszająco na układ nerwowy warto spróbować ogólnych bodźców, np. aktywności fizycznej
(spacery, ćwiczenia) czy ćwiczeń oddechowych
.
INFORMACJA DLA FIZJOTERAPEUTÓW/LEKARZY
Nie zapominajcie o ogromnym wpływie emocji na ból pacjenta opisany w prezentowanej pracy. Zbadajcie stan psychiczny swojego pacjenta wystandaryzowanymi narzędziami, np. GCPS czy PHQ-9 (patrz źródła). Wytłumaczcie na czym polega ta zależność, uspokójcie i edukujcie swoich pacjentów. Nie fiksujcie się jedynie ma bolesnym mięśniu czy klikającym krążku (oczywiście nim też trzeba się zająć)! Jedynie wykonywanie terapii punktów spustowych czy szlifowanie zębów to podejście zbyt redukcjonistyczne i nieprzystające do aktualnej wiedzy naukowej. Co więcej jest nie fair w stosunku do pacjenta.
Streszczenia kolejnych prac naukowych w ramach serii #TMDweekendowonaukowo pojawiają się regularnie na moim profilu na Facebooku i Instagramie - zapraszam Cię do śledzenia treści w mediach społecznościowych.
autor Tomasz Marciniak - fizjoterapeuta
Jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku czy Instagramie.